2022 için ev tekstili trendleri: sabitlik arzusu

2022 için ev tekstili trendleri: sabitlik arzusu

2022 için ev tekstili trendleri: temellere dönüş

Salgın öncesinde evlerimiz hayatımızın sadece bir parçasıydı. Günün çoğunu dışarıda geçirdik. Koronavirüs pandemisi her şeyi değiştirdi. Pek çok insan kendi dört duvarı içinde her zamankinden daha fazla zaman geçirdi - evlerimiz hayatımızda merkezi bir rol oynadı. “Evde yaşam” geçen yıl kaçınılmaz bir tema haline geldi. İstikrarsızlığın her yerde göründüğü zamanlarda, birçok insan odaklarını temel şeylere çevirir ve güvenlik ve barış ister ve evlerini pillerini şarj edebilecekleri doğal bir sığınağa dönüştürür. Bu eğilim aynı zamanda iç mekanları ve yaşam tarzı sektörünü de etkiliyor .

Renk ve formda saf doğa

Tekstil tasarımı söz konusu olduğunda doğa ve ev yaşamı arasındaki bağlantı giderek daha önemli hale geliyor. Odalara sıcak bir atmosfer aşılamak için doğal malzemeler, renkler ve tekstiller arasında bir simbiyoz yaratma meselesi. Yumuşak dokular, amorf şekiller ve yumuşak toprak tonları, 2022 ev tekstili trendlerini belirliyor.

Klasikleri yeniden keşfetmek: buklet ve fitilli kadife

Çoğu insan buklet dendiğinde akla ilk gelen görüntü muhtemelen 1950'lerden kalma dünyaca ünlü ve zamansız Coco Chanel takımıdır. 1980'lerde ve 1990'larda kumaş trend radarından kayboldu. Ancak bu yıl iç tasarımda harika bir geri dönüşü kutluyor. Bouclé, yumuşak ve dayanıklı arasındaki doğru noktaya ulaşır. Döşeme tipik olarak pamuktan yapılır ve özellikle dayanıklıdır. Kanepede, koltukta, minderde veya perdede olsun, buklet kumaş çok yönlüdür ve her odaya rahat bir hava verir. Ahşap veya metal ile eşleştirildiğinde, daha sert kenarlı öğeleri yumuşatır.

Geçen günlerden bir başka dokunsal vurgu da canlanmanın tadını çıkarıyor - kadife. Oldukça haklı olarak evlerimize geri dönen zamansız bir klasik. Yumuşak yapısı, kumaşın, malzemeyi özellikle heyecan verici kılan karakteristik dikey olukları ile kanepeler ve çeşitli türdeki oturma mobilyaları için çok uygun olduğu anlamına gelir. Ve hepsinden iyisi, fitilli kadife, havasız olma klişesinin aksine, herhangi bir iç tasarım stiline kolaylıkla uyum sağlar.


Doğal malzeme ve şekillerin karışımı ve uyumu

Keten, yün ve ahşap gibi doğal malzemeler her eve anında organik, canlı bir kalite katar. Doğal bağlantı, özellikle geçen yılki DIY patlamasında, birçok duvarın artık yün düğümlenmesiyle yapılan dekoratif sanat olan makrome ile süslenmesiyle belirgindir. Yumuşak krem ​​tonlarında dokuma ve örgü yünden yapılan kırlent ve battaniyeler de doğal ve rahat bir görünüm yaratıyor. Doğadan ilham alan organik desenler ve yapılar artık her evin olmazsa olmazı.

Moda dünyasından 2022 tekstil trendlerine doğrudan yansıtılan “organik kamuflaj”, kamuflaj desenlerine yeni bir görünüm kazandırıyor. Sıcak toprak ve pastel tonlardaki bu trend motif, yumuşak, kumlu plajları, denizi veya ormanı akla getiriyor. Bir halı veya minder üzerinde, "organik kamuflaj", sade bir kanepe ile eşleştirildiğinde canlı bir görünüm yaratır.


Desenler Konusunda Daha Cesur Olun

Kumaş tasarımı söz konusu olduğunda, duvar kağıdı, kilim veya aksesuarlarda, görkemli renk kombinasyonlarında çiçek baskılar hala moda. Yeşilin koyu tonlarında, doğayla zarif bir bağ kurarlar ve duvar kağıdındaki dramatik çiçek baskıları her odada kendini gösterir. Ancak tek renkli bir kanepe veya koltuk üzerindeki çiçekli yastıklar veya battaniyeler gibi küçük aksesuarlar ve dekoratif öğeler bile büyük bir etkiye sahip olabilir. Açık tonlar ve desenlerle birleştiğinde, genel sonuç, renklerin ve dokuların uyumlu bir etkileşimidir. Çiçekli tekstillerin yanı sıra geometrik baskılı döşemeli mobilyalar da farklı olma cesareti gerektiren bir trend. Büyük ve küçük geometrik desenler, herhangi bir malzemeye derinlik katar ve eve hayat getirmenin sanatsal bir yoludur.


Sürdürülebilir Malzemeler ve Tekstiller

Küresel sürdürülebilirlik eğilimi , tekstil üretimiyle ilgili soruları da gündeme getiriyor. Ürün nereden geliyor? Üretim süreci çevre dostu mu? Tekstil endüstrisi, geri dönüştürülmüş polyesterden veya kaynak dostu kenevirden, ahşabın yerine kullanılan mantardan veya adil ticaret organik pamuktan yapılan kumaşlarla yanıt verdi. Hayvan kaynaklı kumaşlara alternatifler de tekstil endüstrisinde daha yaygın hale geliyor. Vejetaryen veya vegan deri, elma ve ananastan mantar ve kaktüslere kadar birçok doğal kaynaktan üretilebilir. Sürdürülebilir ve çevre dostu tekstillerin yelpazesi son yıllarda genişledi ve büyümeye devam etmesi bekleniyor.


Sürdürülebilir bir geleceğe bakmak

Ev tekstili trendleri her yıl iç tasarım endüstrisinde yeni bir ivmeyi tetikliyor. Ve bu yıl da zamanın ruhunu mükemmel bir şekilde yakalamışlar. Doğal ve sürdürülebilir malzemelere odaklanan tekstil sektörü, ondan ilham almaya devam etmek istiyorsak doğanın korunması gerektiğini kabul ederek açık bir paradigma değişikliği gösteriyor.