Evinizin Dekorasyonunda Bilmeniz Gereken Önemli İpuçları

Evinizin Dekorasyonunda Bilmeniz Gereken Önemli İpuçları

Farklı Oranlarla Oynayın

Bazı parçalarla büyük, bazılarıyla küçük olmaktan korkmayın. Hantman, “Farklı oranlarda oynamak önemlidir” diyor. “Uygun ölçek, bir alanı tamamen dönüştürme gücüne sahiptir. Bir odadaki farklı unsurlar arasında sinerji ve gerilim olması gerekiyor.”

Jackson Design and Remodeling'de kıdemli iç mimar olan Jen Pinto, bu kuralın sadece alanınıza drama katmayacağını , aynı zamanda fazla dağınık olmasını da engelleyeceğini belirtiyor.

“Birçok insan büyük aksesuarlardan, aydınlatmadan veya mobilyalardan korkar çünkü alanı bunaltacağını düşünür. Ancak birçok durumda eşyaları çok küçük oluyor” diyor. "Hatalarını telafi etmek için, genellikle alanı doldurmak için daha fazla öğe eklerler, bu da alanın daha darmadağın görünmesine neden olabilir."


İki Kez Ölçün, Bir Kez Satın Alın

Bu ifade aslında "iki kere ölç, bir kere kes" dir. Ancak tasarımcılara göre, “iki kez ölç, bir kez al”, dikkate alınması gereken bir mottodur.

Michael Helwig Interiors'ın iç mimarı Michael Helwig, “Dokunuzda herhangi bir değişiklik yapmadan önce her zaman odanızın boyutunu öğrenin” diyor. Tavanlarınızı, duvarlarınızı, zeminlerinizi ve etrafta bulundurmayı planladığınız tüm mobilya parçalarını ölçün.

Fresh Twist Studio'nun iç mimarı Betty Brandolino, “Yanlış boyutta bir kanepe, kilim veya aydınlatmaya sahip olmaktan daha kötü bir şey olamaz” diyor. Ev sahiplerinin yaptığını gördüğü en yaygın tasarım hatası? Belirli bir alan için çok küçük olan öğeleri satın almak .


Çoklu Görev Yapabilecek Parçaları Seçin

Alanınızı daha çok yönlü hale getirmenin az bilinen bir yolu mu? Birden fazla şey yapabilen parçaları stoklayın.

İç mimar Esther Dormer , "En sevdiğim tavsiye, oturma odanızı esnek olacak şekilde tasarlamanızdır" diyor. Osmanlıları küçük masalara dönüştürmek için tepsileri ve peluş zemin oturma yeri olarak ikiye katlanabilen yastıkları kullanın. Bunun gibi eklemeler, alanınızı optimize etmenize yardımcı olabilir, bu da onu daha da işlevsel ve yaşanabilir hale getirir.


Sıcak veya Soğuk Bir Palete Adanarak Basit Tutun

Tonlarca farklı rengi dengelemek göz korkutucu olabilir - özellikle de ilk kez bir dekoratörseniz. İşte tam da bu nedenle , Sydney Becc Burgmann Interior Design and Decorating'in direktörü ve kurucusu Becc Burgmann , sadece soğuk renkler veya sadece sıcak renkler kullanmanızı tavsiye ediyor .

“Başlarken sıcak ve soğuk renkleri karıştırmayın, çünkü doğru dengeyi bulmak gerçekten zor olabilir” diyor. “Yeni minderler seçiyorsanız, soğuk renklerin (örneğin mavi tonlar) veya sıcak renklerin (örneğin kırmızılar ve sarılar) tüm varyasyonları olan minderleri seçin.”


Resminizi İndirin

Sanat bir alanı dönüştürebilir. Ancak Holly Witten Designs'ın sahibi Holly Witten'a göre, kendinizinkini çok yükseğe asıyor olabilirsiniz.

“Resminizi indirin” diyor. "Altına bir mobilya yerleştirmedikçe, sanat yerden yaklaşık 60-62 inç sarkmalıdır." Niye ya? Bu, sanatınızı çoğu insan için göz hizasında tutacaktır.


Basit Bir Ahşap

Evinizi ahşapla doldurmayı planlıyorsanız , ahşap lekelerinizi basit ve düzenli tutmayı düşünün.

Bee's Knees Interior Design'ın iç mimarı Kylie Bodiya, "Dışarıdaki lekelerin sayısı çok fazla" diyor. “Ama turuncu veya kırmızı alt tonlu birini seçerseniz, tüm odayı havaya uçurabilir.” Zamansız bir şeye yapışarak, dekore edilmesi daha kolay bir alan elde edersiniz - bu özellikle parke zeminli veya ahşap kaplı duvarlı odalar için önemlidir.

Ve lekelerinizi odadan odaya da tutarlı tuttuğunuzdan emin olun. Bodiya, "Birbiriyle uyuşmayan lekeleriniz varsa, bu sadece tüm tasarımı atacaktır" diyor.


Mobilyalarınızı Duvara Karşı İttirme Dürtüsüne Direnin

Popüler görüşün aksine, mobilyalarınızın doğrudan duvarlarınıza yerleştirilmesine gerek yoktur.

Only Silent'in kurucusu ve CEO'su James Kalim, “Mobilyalar ortadayken oda gerçekten daha büyük görünecek” diyor. “Bu tavsiyeyi seviyorum çünkü mantıksız. Ama takip edildiğinde, tam idrak üzerine bir vay anı var. ”


Tavanınızı Süsleyin

Birçoğumuz bir mekan tasarlarken duvarlarımıza ve zeminlerimize dikkat ediyoruz. Ama tavanınız da biraz sevgiyi hak ediyor.

ASH Antiques and Design'ın sahibi ve baş tasarımcısı Andrea Harvey Hysmith, " Duvar kağıdı veya dramatik bir boya rengi eklemek bir tavanı canlandırabilir " diyor. Tavanınızı çarpıcı bir renkle veya kalın bir baskıyla kaplamak beklenmedik bir seçim olduğundan, kendinizi ifade etmenin kesin bir yolu.


Farklı Dokuları Karıştırın ve Eşleştirin

Renkle oynamak, alanınıza görsel ilgi katmanın açık bir yoludur, ancak doku ile oynamak da aynı derecede faydalı olabilir. Woodworker Magic'te iç mimar ve ahşap işçisi olan Paul Smith, “İnsanlar genellikle evlerini dekore ederken farklı dokuları birleştirmeye dikkat etmiyorlar” diyor.

Zeminleriniz için bir doku ve duvarlarınız için başka bir doku seçmek, mobilyalarınızı öne çıkarabilir. Örgü battaniyeler , kadife yastıklar ve seramik vazolar gibi dokulu aksesuarların üst üste yerleştirilmesi , alanınızı daha da dinamik hale getirebilir.


Alanınızdaki (Sözde) Kusurları Oynayın

Her alanın kusurları vardır: burada bir sütun, şurada eğimli bir tavan, zamanla aşınmış bir parke zemin. Ve içgüdümüz genellikle bu kusurları örtbas etmektir - ama bunun yerine onları vurgulamayı düşünün. Redecor'da endüstriyel tasarımcı ve oyun sanatçısı olan Susanna M, “Eski bir Fin atasözü vardır: ' Gizleyemeyeceğinizi vurgulayın'” diyor.

Tathienne Kader, en iç mimar ve anapara Studio Neşama , kabul eder. “Alan size neye ihtiyacı olduğunu söyleyecektir” diyor. "Çoğu zaman alanı tanımlayan mimari veya tasarım öğelerini gözden kaçırıyoruz, ancak üzerinde çalıştığınız şeye iyi bakın ve onu kullanın."