Her Tasarım Meraklısının Bilmesi Gereken Dekorasyon İpuçları

Her Tasarım Meraklısının Bilmesi Gereken Dekorasyon İpuçları

Bir evi dekore etmek inanılmaz derecede eğlenceli bir süreç olabilir ama aynı zamanda göz korkutucu da olabilir. Sonuçta , verilecek tonlarca karar var. Boyanacak duvarlar ve döşenecek odalar var. Ayrıca seçilecek oldukça fazla donanım, dekor ve döşeme var.

Neyse ki, çarpıcı bir alan yaratma arayışınızda yalnız değilsiniz. Yapmaya çalıştığınız şeyi yapmış tonlarca iç mimar var ve bunların çoğu size tavsiye vermekten çok mutlu.

Ev dekor projenizde gezinmenize yardımcı olmak için, iç tasarımcılardan en sevdikleri dekorasyon ipuçlarını bizimle paylaşmalarını istedik ve bize ilettiler. Bu nedenle, ister evinize hızlı bir makyaj yapıyor olun, ister eksiksiz bir yenileme ile uğraşıyor olun, başlamak, bir sonraki adımı atmak veya projenizi bitirmek için ihtiyaç duyduğunuz ilhamı mutlaka bulacaksınız.


1- Rengininizi Seçmeden Önce Temel Malzemelerinizi Stoklayın

Bir alanı dekore ederken, birçok insan bir renge karar vererek başlar. Ancak iç mekan uzmanları, bu adımı sürecin çok sonrasına ertelemenizi tavsiye ediyor.

“ Taşımadan önce renk düzeninizi seçmeyin ” diyor. Bunun yerine, kilim, döşemeli mobilyalar ve daha fazlası gibi temel malzemeleri stoklayın ve hangi rengin size daha uygun olduğuna karar verin.


2- Farklı Işık Kaynaklarını Kullanın

Aydınlatma armatürü olmadan hiçbir oda tamamlanmaz. Aslında, birçok tasarımcıya göre, en az üç aydınlatma armatürü olmadan hiçbir oda tamamlanmış sayılmaz .

İç mimarlar “Pek çok insan aydınlatmalarına yeterince dikkat etmiyor” diyor. “Oturma odaları ve yatak odaları, tavan ışığına ek olarak en az üç ışık kaynağına sahip olmalıdır.” diyerek ortam aydınlatmalarına dikkat çekiyor.


3- Her Odaya Bir Odak Noktası Oluşturun

Basitten çarpıcıya birçok dekorasyon fikri edinebilirsiniz, ancak çok fazla takılabilir ve alanınızı bunaltabilirsiniz. İzlenecek bir temel kural? Her odaya tek bir gösterici koyun.

İç tasarımcılar " Geniş formatlı karolarla çevrili bir şömine, muhteşem bir merdiven halısı veya bir mutfak fayansı backsplash gibi tek bir tasarım odak noktası oluşturun " diyor.


4- Trendlerden Kaçının

Trendler inanılmaz derecede çekici olabilir. Ama her tasarımcıdan aynı tavsiyeler duyarsınız: “Trendleri takip etmeyin. Gelip gidiyorlar, ” diyor işin uzmanları . "Basit tutar ve sevdiğiniz öğelerle süslerseniz, alanınız zamanın testine dayanacaktır."


5- Evinizn Demirbaşları Zamanla Modası Geçecek Ürünlerden Oluşmasın

Dekorasyon yaparken, odayı birkaç farklı bölüme ayırın. Temel bölümünüz en büyük mobilyanızı, yani evden eve götüreceğiniz parçaları içermelidir. İkinci bölümünüz daha küçük mobilyalar içermeli. Üçüncü bölümünüz ise tekstil ve aksesuarları içersin. Bu bölümler daha esnek olduğundan, evden eve taşınırken bunları değiştirebilirsiniz.

İç tasarımcılar "Bir odanın her zaman belli bölümleri olduğundan emin olun" diyor. “Kanepe, kokteyl masası ve halı gibi temel parçalar alanı kaplar. Yan sehpalar, dekoratif objeler, tekstiller ve sanat gibi ikincil seçenekler ve aksesuarlar, bir evi eve dönüştüren unsurlardır.”


6- Yaşam Alanınıza Trafik Akışı Faktörünü Atlamayın

Mobilyalarınızı döşerken kendinize ve misafirlerinize hareket edebilecekleri bolca alan bıraktığınızdan emin olun - tasarımcılar buna sirkülasyon diyor .

“İnsanlar her zaman mobilyalarının odalarına sığmasını ister. Ancak, bir odanın kalabalık hissetmesini veya trafik sıkışıklığına neden olmasını istemezsiniz, ” diyor mutfak tasarım uzmanları. "Yeterli sirkülasyona sahip olduğunuzda, bir oda içinde olmak daha rahat hissettirir."

Daha büyük mobilya parçaları arasında 120 cm genişliğinde bir geçit bırakılmasını ve daha küçük mobilya parçaları arasında 35 - 45 cm'lik nefes alma mesafesi bırakılmasını önerir.