8 Kolay Adımda Küvet Nasıl Temizlenir

8 Kolay Adımda Küvet Nasıl Temizlenir

Küvetinizin kendi vücut temizliği yaptığınız bir yer olması nedeniyle, evinizin diğer alanlarına (ve banyonuzun diğer alanlarına ) kıyasla nispeten temiz kalması gerektiğini düşünürdünüz . Ancak sert su birikintileri, vücut yağları, sabun köpüğü ve hatta küf zamanla küvette kolayca birikebilir, bu da sizinkini düzenli olarak temizlemeye öncelik vermeniz gerektiği anlamına gelir. Sonuçta, kim kirli bir küvette ıslanmak veya duş almak ister?


Neyse ki, bakım temizliğinizin zirvesinde kalırsanız, bu iş çok fazla zaman veya dirsek yağı almamalıdır. Bunu her zaman yapan iki profesyonel ev temizleyicisine göre adım adım küvetinizi nasıl temizleyeceğiniz hakkında bilmeniz gerekenler burada.


Küvetinizi Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

İşin Uzmanlarına göre, küveti ne sıklıkla temizleyeceğiniz, ne tür bir küvete sahip olduğunuz ve onu nasıl kullandığınız gibi birkaç faktöre bağlıdır.

Örneğin, düzenli olarak banyo yaptığınız bağımsız bir küvetiniz varsa, her kullanımdan sonra temizlemeyi hedefleyin (özellikle küvet yüzeyinde renkli kalıntı bırakabilecek banyo bombaları veya kabarcıklar kullanıyorsanız). Banyo ürünleri kullanmasanız bile, ılık suyun cildi pul pul dökebileceğini ve ıslandıktan sonra küvette kalıntı bırakabileceğini söylüyor. Küvetinizi düzenli olarak kullanmıyorsanız, haftada bir kez tozunu almakla kurtulabileceğinizi söylüyor.

Küvetler ve duş kombinasyonları farklı bir hikaye. Küveti yalnızca duş almak için kullanıyorsanız, Nikiforova küveti haftada bir veya iki kez temizlemenizi önerir. "Çok uzun süre temizlemeden bırakırsanız, sabun köpüğü ve sert su lekeleri orada birikecek ve temizlenmesi daha uzun sürecek ve daha fazla çabaya ihtiyaç duyulacak" diyor.

İhtiyacınız Olan Şeyler:

  • Eldivenler
  • Kova
  • Sıcak st
  • Bulaşık sabunu
  • Temiz mikrofiber bez
  • Temiz sünger
  • Bir küvet ve fayans temizleyici (isteğe bağlı)
  • Sihirli Silgi (isteğe bağlı)u
  • Karbona

Küvetiniz hafif ila orta derecede kirliyse, Zeynep Mehmetoğlu küvetinizi temizlemek için aşağıdaki adımları izlemenizi önerir. Küvetiniz çok kirliyse veya uzun süredir temizlemediyseniz, sert küf ve birikinti üzerinde çalışmak için daha etkili olan özel bir küvet ve fayans ürünü kullanmanın daha iyi olacağını söylüyor. Bu durumda, temizleyiciyi uyguladıktan sonra 5-8 arasındaki adımları izleyin (ve ürün etiketindeki talimatları uyguladığınızdan emin olun).

Adım 1: Küveti boşaltın

Temizliğe başlamadan önce Mehmetoğlu, banyo oyuncaklarını, lif kabağı, banyo paspaslarını ve banyo malzemelerini küvetten çıkarmanızı önerir. özellikle de oyuncaklarını ağzına götürebilecek çocuklarınız varsa.

2. Adım: Eldivenleri Giyin

Temizlik eldivenleri, siz kiri küvetten uzaklaştırırken ellerinizi potansiyel olarak sert temizlik ürünlerinden koruyacaktır. Ayrıca, tüm bu kiri ellerinize bulaştırmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.

3. Adım: Kabartma Sodası Ekleyin

Ardından, duş karolarını, küveti, muslukları ve duş başlığını bir kat kabartma tozu ile iyice serpin.

Adım 4: Kovanızı Doldurun

Kabartma tozu banyonun yüzeyindeyken, kovanızı sıcak su ve birkaç damla bulaşık deterjanı ile doldurun.

Adım 5: Küveti Fırçalayın

Süngerinizi sabunlu suya daldırın, ardından küvetin tüm parçalarını dairesel hareketlerle ovalayın. Uzmanlar, kabartma tozunun küveti beyazlatmaya ve sabun köpüğünden kurtulmaya yardımcı olacağını söylüyor. Ayrıca, kalıcı kokular varsa küvetin kokusunun giderilmesine yardımcı olur.

Adım 6: Ürünleri Durulayın

Küveti tamamen temizledikten sonra, tüm kabartma tozu ve sabun kalıntılarının köşelerden ve çatlaklardan gittiğinden emin olarak sıcak suyla durulayın.

7. Adım: Küveti Kurutun

Ardından, muslukları ve duş başlıklarını cilalamaya özen göstererek küveti temiz bir mikrofiber bezle kurulayın. Her şey kuruduğunda ve cilalandığında, banyo malzemelerinizi ve banyo aksesuarlarınızı tekrar yerine koyabilirsiniz!

Adım 8: Duş Perdesini Yıkayın

Eğer varsa bir duş perdesi, perde ve astar kirli ise uzun süre temiz kalmayacak, onu temizlendiğinden emin olun. Kumaş kısmını diğer çamaşırlarınızla birlikte çamaşır makinesine atabilir, gerekirse önceden leke işlemi yapabilirsiniz. Plastik astar çamaşır makinesine de girebilir. Aşırı kırışmayı önlemek için soğuk su kullandığınızdan ve birkaç banyo havlusu eklediğinizden emin olun.

Bir Küvet Nasıl Daha Uzun Süre Temiz Kalır

Küvetinizin temizliğine dikkat etmek, derin temizliklerinizi boşa çıkarmanın harika bir yoludur. Uzmanlar, her duş aldığınızda veya banyo yaptığınızda küveti iyice durulamanızı önerir. Günlük duş spreyi sabun köpüğü oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir ve küvetinizin cam kapısı varsa, her duş aldığınızda fazla suyu çıkarmak için bir silecek kullanmak isteyebilirsiniz. diyerek, banyo yapmak için kullandığınız ürünleri yeniden gözden geçirmenin, zamanla küvetinizi temiz tutmanıza da yardımcı olabileceğini söylüyor. Örneğin banyo yağları size ekstra iş katacağı gibi renkli banyo bombaları da küveti lekeleyebilir. En sevdiğiniz banyo ürününden vazgeçmek istemiyorsanız, banyodan sonra küveti durulamanın (ve potansiyel olarak silmenin) özellikle önemli olduğunu unutmayın.