Temizlik Gününü Gerçekten Eğlenceli Hale Getirmenin 10 Basit Yolu

Temizlik Gününü Gerçekten Eğlenceli Hale Getirmenin 10 Basit Yolu

Temiz bir ev mutlu bir evdir ama temizlik yaparken mutlu olmak mümkün mü? Temizliği nasıl eğlenceli hale getireceğinizi merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Bu asırlık sıkıcı angarya listesi sadece uzuyor gibi görünüyor. Sadece tezgahlarınızın ve zeminlerinizin yüzey temizliğini yapmakla kalmaz, aynı zamanda duvarlarınızı, tavan vantilatörlerinizi ve hatta bulaşık makinenizi de temizlemeniz gerekir. Evet, bulaşıklarınızı temizleyen şeyi siz de temizlemelisiniz.

Çatlakların arasına gerçekten girmek için pek çok temizlik sırrı var, ancak temizliği gerçekten eğlenceli hale getirmenin sırları var mı? Sizi motive edecek 10 tanesini paylaşıyoruz.

Hazırsanız Başlıyoruz!...

1. En Sevdiğiniz Reality TV Şovunu Açın

Değerli iş dışı saatlerinizi Housewives'ın son sezonunu tıka basa harcamaktan hiç kendinizi biraz suçlu hissettiniz mi? Belki hayır ve eğer öyleyse, senin için iyi. Ancak, tüm dikkatinizi gerektirmeyebilecek, listenizde mutlaka izlenmesi gereken TV şovları için (size bakmak, Milyon Dolarlık Liste), zamanın biraz daha keyifli geçmesini sağlamak için temizlik yaparken onları koymayı deneyin.

Herhangi bir realite TV şovu arsa çizgisini çok fazla kaçırmadan televizyona yarı dikkatinizi verirken kitap raflarınızın tozunu güvenle alabilirsiniz. Ve bir ya da iki bölümde olduğunuzda, muhtemelen göreviniz biter ve o belirli şovun daha fazla zaman ayırmaya değip değmeyeceğine karar verebilirsiniz.

2. Sevdiğiniz Temizlik Malzemeleri Satın Alın

Süpürmeyi yeni aldığınız, şık makinenizi kullanmaktan daha eğlenceli kılan hiçbir şey yoktur. Bu, temizlik gününüzü Instagram'a uygun hale getirebilir.

Temizliğin keyfini çıkarmak için kesinlikle büyük paralar harcamanıza gerek yokken, sevdiğiniz renkteki süpürge veya kokulu bulaşık deterjanı gibi sevdiğiniz temizlik malzemelerini tercih etmek için fazladan biraz para harcamak sıkıcı işleri biraz daha kolaylaştıracaktır. Daha fazla eğlence, daha iyi temizlik demek.


3. Temizlik Yaparken Vücut Egzersizi Yapın

Gününüzü evinizi derinlemesine temizleyerek geçiriyorsanız, o gün pilates dersinizi kesinlikle atlayabilirsiniz. İyi bir temizlik seansı, kendi başına bir tam vücut egzersizidir. Derinlemesine temizlik sırasında yaptığınız tüm ovma, ev eşyalarını yeniden düzenleme ve diğer genel hareket işlemlerini düşünün.

Temizlik yaparken kesinlikle kalp atış hızınızı artıracaksınız, ancak bir farklılık yapmak istiyorsanız, her toz alma arasında portatif merdiveninizde yukarı ve aşağı yürümek için kendinize meydan okuyun veya her odanın temizlenmesi seansından sonra 30 saniye bu merdiven ile egzersizler yaparak hem günlük sporunuzu tamamlamış hemde temizliği daha eğlenceli hale getirmiş olacaksınız.

4. Oyun Oluştur

Yaşınız ne olursa olsun, oyunlar her zaman eğlencelidir. Öyleyse neden temizlikten bir oyun yapmıyorsunuz? Bir temizlik oyununun en iyi yanı, kuralları sizin uydurabilmenizdir.

Kendine önce evinin etrafındaki tüm mavi yada duruma göre farklı renkteki şeyleri toplayacağını söyle. Siz farkına bile varmadan, temizlik seansınızda büyük bir mesafe katettiniz bile. Veya çamaşırları katlamaktan nefret ediyorsanız, bir zamanlayıcı ayarlayın ve son katlama seansı rekorunuzu kırabilecek misiniz bir bakın.

Hızlı İpucu;

Bir partnerle temizlik? Birbirinize her seferinde bir temizlik görevi verin ve kimin ilk önce görevi tamamladığını görün. Böylece temizlik hem hızlı hem eğlenceli bir hale dönüşebilir..

5. Çocukları Temizlik Oyununa Dahil Edin

Çocuklarınız varsa, temizlik zamanınızın büyük bir kısmı onların peşinden gitmek için harcanacaktır. Öyleyse onları da temizlik oyununa dahil edin! Çocuklarınızla temizlik yapmaya çalışmak, söylemekten daha kolaydır, ancak, onları ev temizliğine dahil etmek için pek çok taktik vardır.

Burada oyunları dahil edebilir (tüm pembe oyuncakları, ardından tüm yeşil oyuncakları vb. toplayın) veya sorumluluk alabilecekleri günlük bir iş listesi hazırlamalarına yardımcı olabilir ve her bir görevi tamamladıklarında onları eski moda bir altın yıldızla ödüllendirebilirsiniz. Beş altın yıldız, daha sonrası için "iPad'de beş dakika daha" kuponuna eşittir. Kuralları sen koy. Onları neyin motive edeceğini biliyorsun.


6. Tam Özgür Temizlik Moduna Geçin

Evinizi temizlemenize yardımcı olacak ortak veya çocuk yok mu? O zaman gerçekten kendinizi serbest bırakabilirsiniz.

Ayağınızın altına iki bulaşık bezi koyun ve daha temiz bir mutfağa giden yolda etrafta kayın (ve beş yaşındaki bir çocuğa bu yarı tehlikeli taktiği neden yapmamları gerektiğini açıklamak zorunda kalmayacaksınız). Süpürme sırasında özür dilemeden yüksek sesle şarkı söylerken müziği açın. Bulaşık makinesini boşaltırken iç çamaşırınızla dans edin - kimse sizi görmüyor, bu yüzden böyle dans ederek temizliği oldukça keyifli bir hale getirebilirsiniz.

7. Müzik Dinleyerek Temizlik Yapın

Sessizce temizlik yapmak gereksizdir. Sesli kitap, veya Müzikçalarınızda favori çalma listenizde oynatıcınızı seçin. Keyifli bir sesli kitapla veya hatta yetişmek istediğiniz bir arkadaşınızı telefonla arayarak dikkatinizi dağıtarak, daha farkına bile varmadan paspaslama işini bitirmiş olacaksınız.


8. Kişisel Zevkleri Ev Temizliğine Dahil Edin

Bazı insanlar kişisel bakımı ev işlerinden tamamen ayrı bir deneyim olarak tutmak ister, ki bu tamamdır, ama siz havlularınızı katlayıp biraz Pop müzik dinlerken omuzlarınızda sıcak bir bez olması hoş olmaz mıydı?

En sevdiğiniz kokulu mumu yakabilir ve modası geçmiş yada artık giymek istemediğiniz kıyafetlerini atarken/bağışta bulunurken/onları güncel kıyafetlerdenayırırken, nostaljik bir 90'lar filmi koyabilirsiniz. Duyularınızı sevdiğiniz şeylerle meşgul ederek temizlik deneyiminizi kasıtlı olarak biraz daha rahatlatıcı hale getirmekte yanlış bir şey yok.


9. Bir Zaman Sınırı Belirleyin

Temizlik yükünün büyük bir kısmı, ev işleriyle birlikte gelen ezici "bu asla bitmeyecek" duygusudur. Bu duyguyla savaşmanın en etkili yolu? Bitmesini sağlayın.

Ne kadar süreyle temizlik yapacağınıza dair bir zaman sınırı belirleyin; bir saatlik temizlik ve ardından bir saatlik en sevdiğiniz TV programı. Ya da belki tüm cumartesinizi temizliğe ayırmayı tercih edersiniz, ama ne olursa olsun bu akşam 6'ya kadar sürmemeli. Planlanmış temizlik işleri bir sonraki belirlenmiş temizlik gününüze kadar bekleyebilir.


10. Temizlik Sonrasında Kendinizi Ödüllendirin

Temizlik sonrası bir aktiviteyi dört gözle beklemekten bahsetmişken, bu aktivitenin ne olacağına önceden karar verdiğinizden emin olun. Temizlik sonrası ne kadar motive edici bir aktivite olacağını yalnızca siz bilirsiniz.

Randevu gecesi mi?
Yeni temizlenmiş küvetinizde uzun süre banyo keyfi mi?
Temizlik sonrası için sabırsızlıkla bekleyeceğiniz bir şey olduğunu bilmek, zamanın çok daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.
Bu yüzden bir zaman sınırı belirleyin, müziği açın ve temizliğe başlayın.
Merak etmeyin, o randevu gecesi sensiz başlamayacak.

Ev temizliği, Kolay temizlik yolları, Temizliğin püf noktaları